• ZDJĘCIA
  • OPIS

IRON OXIDE TRIP 2017


Miejsce: Paryż, Haga, Shuttorf, Rudersdorf, Berlin

Czas: 19.04.-27.04.2017
Organizator: galeria sztuki współczesnej Iron Oxide

Uczestnicy: projektu: Monstfur, Tomasz Górnicki, Simpson, Seikon, Lump, Czarnobyl

Zdjęcia: Norbert Piwowarczyk, Monstfur, Iron Oxide, Seikon

 

Celem projektu było stworzenie jak największej ilości, jak najlepszej jakości prac na terenie europejskich miast. Z Polski wyjechaliśmy 19-tego kwietnia z samego rana obierając kurs na stolicę Francji. Pierwszego dni mieliśmy okazję uczestniczyć w paryskich targach sztuki skupionych na nurcie urban artu – to był nasz pierwszy, ważny punkt wyjazdu. Jeszcze tego samego dnia, a właściwie w nocy dokonaliśmy eksploracji dzielnicy w której znajdował się nasz motel. Efektem tej eskapady były nasze pierwsze prace na terenie Paryża. W ciągu całego pobytu udało się zrealizować kilkanaście nielegalnych interwencji – w tym najbardziej spektakularną. W środku dnia stawiając wszystko na jedną kartę zdecydowaliśmy się na działania po drugiej stronie Centrum Pompidue. Szanse, że nie zostaniemy złapani było nikłe, okazało się, że wybierając dzień zamiast nocy zyskaliśmy pozory legalności.

 

Wizyta w Hadze okazała się całkowitą porażką. Nasz kontakt w tamtym miejscu nie podołał zobowiązaniom, które złożył przed naszym wyjazdem. Po kilku godzinnym poszukiwaniu alternatywnego noclegu znaleźliśmy wolne pokoje w motelu w cenie doby hotelowej w Sheratonie.

 

Następnego dnia ruszyliśmy w kierunku Berlina. Szczęście dalej nam nie sprzyjało. Na wysokości niewielkiej miejscowości Shuttorf w Niemczech, samochód Tomka Górnickiego (w którym jechał też Seikon) uległ awarii. Kiedy my kontynuowaliśmy podróż do Berlina, Tomek z Seikonem wykorzystali okazję by stać się wydarzeniem miesiąca w tej niedużej miejscowości („zostawili w niej” rzeźbę i realizację malarską)

 

Kiedy całej ekipie udało się razem spotkać w berlińskim mieszkaniu Czarnobyla, który zdecydował się „dać nam azyl” rozpoczęliśmy planowanie kolejnych działań. Na pierwszy ogień poszła dawna fabryka chemikaliów Chemiewerk Rudersdorf (najpierw nazistowska, potem sowiecka). Pomimo usytuowania blisko Berlina, w miejscu tym było ciągle dużo przestrzeni do przeprowadzenia działań artystycznych. To kolejny punkt, który wzbogaciliśmy o kilkanaście naszych prac.

 

Ostatnim etapem były wspólne działania na terenie legendarnej dzielnicy Berlina – Kreuzbergu.

W trakcie całego naszego pobytu na Iron Oxide Tripie 2017 powstało blisko 50 realizacji w kilku punktach zachodniej europy, na które składały się rzeźby, malarstwo, nielegalne plakatowanie, podmiana city-lightów. Do Polski wróciliśmy w nocy z 26-ego na 27-ego kwietnia.

 

 

 

 

There is no video associated