• ZDJĘCIA
  • OPIS

ESCAPE ROOMS


Miejsce: pop-upowa galeria przy ulicy Nowogrodzkiej 46, Warszawa | Czas: 29.09-31.10.2017
Organizator: Fundacja Do Dzieła! | Kurator wystawy: Jan Sętowski (IRON OXIDE)
Zdjęcia: Maciej Kruger | Norbert Piwowarczyk | Bartłomiej Zgrzeblak

 

ESCAPE ROOMS skupia się na próbie przedstawienia refleksji na temat tego, w jakim kierunku zmierza świat. Wizja w niej przedstawiona jest bliższa antyutopii niż jakiemukolwiek innemu znanemu nam systemowi, a w swej analizie dotyka tematów od ekonomii, przez psychoanalizę kondycji człowieka na jego dehumanizacji kończąc. Cały świat stał się pokojem ucieczki a jedyną szansą by się wydostać z tej niekorzystnej sytuacji, w której się znaleźliśmy jest chłodny umysł i stalowe nerwy.

 

Na dwóch poziomach kamienicy przy Nowogrodzkiej 46 zaprezentowano wystawę, na którą zaprosiliśmy wyjątkowych artystów, przełamujących w swojej twórczości sztuczną barierę pomiędzy tym co traktowane jest jako street art a głównym nurtem sztuki współczesnej.

 

Prezentowani artyści (w kolejności alfabetycznej)

CEKAS
LUMP
MONSTFUR x TOMASZ G?RNICKI
NAWER
SIMPSON
WYBUCH WIELKI

 

Opisy konkretnych instalacji (w kolejności zwiedzania)

 

NAWER - FLOATING DOTS

 

Praca tego krakowskiego artysty opowiada o tym czy stajemy się jako społeczeństwo. Rewolucja jaką zaprowadził internet zmienia nas na poziomie psychologicznym - budzimy się i zasypiamy ze smartfonem, żyjemy w przepływie informacji. Następny krok to ingerencja w nasze zmysły czyli VR (Wirtualna Rzeczywistość) a w konsekwencji nasze zespolenie fizyczne z maszyną i wszechobecną informacją.

 

LUMP - OWOCE BEZDOMNEGO

 

Ta instalacja eksploruje temat wszechobecnych i nachalnych komunikatów wizualnych jak i ogólnego stanu w jakim znajduje się przestrzeń publiczna. Podejmuje ten temat również w kontekście kłamstwa i naiwności jakie funduje nam przemysł reklamowy - wyidealizowana rodzina na bilbordzie ma nam jedynie sprzedać produkt, styl życia. Lump znany jest z ad-bustingu czyli zastępowaniem reklam za pomocą działań artystycznych w przestrzeni miasta.

 

SIMPSON - PANIC ROOM - LUZOWANIE ILOŚCIOWE

 

Simpson to artysta znany z krytycznego podejścia do kwestii ekonomii, w swoich pracach dogłębnie eksploruje ten temat (obok problemów społecznych i systemowych). W tej instalacji mierzy się z państwowym interwencjonizmem, inflacinizmem oraz po prostu produkcja pustego pieniądza przez rządy i banki centralne. Antybohaterem pokoju jest John Maynard Keynes, ekonomista, który stał się piewcą i ojcem chrzestnym wyżej wymienionych działań.

 

MONSTFUR X G?RNICKI - THE DAY WILL COME WHEN YOU WON'T BE

 

To najbardziej intymna instalacja ze wszystkich. Jej tytuł to odpowiedź współautora - Tomka Górnickiego na pytanie jego małego syna (wyrzeźbiony na środku) „Czy zawsze będę, żył?”, które spotkało się ze szczerą odpowiedzią ojca i rzeźbiarza „Nadejdzie dzień kiedy nie będziesz...” Tak postawione pytanie to najtrudniejsza sytuacja w jakiej może stanąć rodzic. Okłamać dziecko czy przekazać mu swój pogląd z pełną szczerością. W warstwie wizualnej barszcze Sosnowskiego reprezentują obumarłe komórki, neurony - śmierć biologiczną a postać chłopca w zależności od światopoglądu pamięć o człowieku lub kontynuację życia po śmierci. Trzeszczące kamienie, którymi zostało pokryte całe podłoże pokoju symbolizują trudny i niepewny grunt po którym porusza się rodzic w trakcie takiej dyskusji.

 

WYBUH WIELKI - W - instalacja tego debiutanta pola sztuki a zarazem weterana nielegalnego graffiti podejmuje temat Ego nieschwytanego artysty ulicy, które z każdą bezkarna realizacją rośnie, puchnie niczym balon. Jest to też okazja do zmierzenia się z własnym Ego. Trzecią wykładnią jest życie w ciągłym stresie i napięcie, które potem trzeba odreagować...

 

CEKAS (Łukasz Berger) - WINDOW DISPLAY (NO SANCTUARY) Pomimo kompletnie odmiennego języka plastycznego, Łukasz Berger w swojej instalacji podejmuje podobny temat do Lumpa. Trawnik wraz z totemem reprezentuje system pierwotnych wartości, które budują nasza tożsamość – Sanktuarium. Otoczone jest one ze wszech miar życiem instant, szybkim z torebki i marnej jakości - podobnie jak symboliczne budulec tego świata - zupki chińskie. Obszar „świętego” miejsca z dzieciństwa niestety się kurczy. Wirus zaraził już organizm. Sanktuarium znika...

 

 

ESCAPE ROOMS to pop-upowa galeria, która pojawiła się w ramach Street Art Doping 2017.  Ogromne podziękowania dla Przemysława Dziubłowskiego – organizatora tego wydarzenia od strony zaplecza logistycznego. Dziękujemy również za opiekę techniczną Adamowi Fedorowiczowi.

There is no video associated